Programm

Virtuelles Fachgruppentreffen, 21./22. September 2021

Systemsoftware für Disruptive Speichertechnologien

Ausgerichtet von Michael Engel, NTNU Trondheim

Stand: 13. September 2021
Tag 1: Dienstag, 21. September 2021
13:00 Begrüßung
Session 1: Disruptive Memory Technologies 1
13:15 First Things First: A Discussion of Modelling Approaches for Disruptive Memory Technologies Abstract Paper
Michael Müller, Daniel Kessener und Olaf Spinczyk (Universität Osnabrück)
13:30 Neverlast and beyond: Handling volatility in NVRAM-centric operating systems Abstract
Christian Eichler, Henriette Hofmeier, Wolfgang Schröder-Preikschat und Timo Hönig (FAU Erlangen und Ruhr-Universität Bochum)
14:05 Towards Less CPU-Intensive PMEM File Systems Abstract
Lukas Werling, Christian Schwarz and Frank Bellosa (KIT)
14:20 Pause
Session 2: Disruptive Memory Technologies 2
14:40 Automatic Non-Volatile Memory Crash Consistency Testing for Kernel Space Applications Abstract
Samuel Kalbfleisch, Lukas Werling und Frank Bellosa (KIT)
15:05 Beyond machine boundaries: A field report on memory disaggregation Abstract
Felix Eberhardt, Andreas Grapentin und Andreas Polze (Hasso-Plattner-Institut Potsdam)
15:30 Persistent Streams: The Internet With Ephemeral Storage Abstract Paper

Oskar Carl, Peter Zdankin, Matthias Schaffeld, Viktor Matkovic, Yang Yu, Timo Elbers und Torben Weis (Universität Duisburg-Essen)
15:55 Pause
Session 3: Disruptive Memory Technologies 3
16:15 Toward Dynamic Orchestration of Data/Power/Process Management for Hybrid Memory Based Systems Abstract Paper
Eishi Arima, Carsten Trinitis und Martin Schulz (TU München)
16:40 Dependable Persistent Memory Architecture Abstract
Pramod Bhatotia (TU München)
17:05 Pause
Eingeladener Vortrag
17:30 A New Direction for Persistence
Mario Wolczko, Oracle Labs
gegen 18:30 Virtuelles Abendprogramm
Tag 2: Mittwoch, 22. September 2021
08:30 Virtuelles Treffen der Fachgruppe
Session 4: Systemverhalten
09:00 Programmiermodelle für mobile Cyber-physische Systeme Abstract
Martin Richter, Christine Jakobs und Matthias Werner (TU Chemnitz)
09:25 Inherently Deterministic Operating Systems Abstract
Stefan Reif, Timo Hönig und Wolfgang Schröder-Preikschat (FAU und Ruhr-Uni Bochum)
09:50 Programmable Asynchronous I/O with io_uring and eBPF in Linux Abstract
Franz-Bernhard Tuneke, Christian Dietrich und Horst Schirmeier (TUHH und TU Dortmund)
10:15 Pause
Session 5: Nichtfunktionales
10:30 Energy Overhead of Meltdown and Spectre Mitigations on Linux Abstract
Benedict Herzog, Stefan Reif, Julian Preis, Wolfgang Schröder-Preikschat und Timo Hönig (FAU und Ruhr-Uni Bochum)
10:55 Beastie In For Checkup: Analyzing FreeBSD with LockDoc Abstract Paper
Alexander Lochmann und Horst Schirmeier (TU Dortmund)
11:30 Dynamic Context-Based Code Elimination Abstract
Florian Rommel und Daniel Lohmann (Leibniz-Universität Hannover)
11:55 Reproducing System Software Research: A Case Study Abstract
Michael Engel (NTNU Trondheim)
12:20 Verabschiedung
ab 12:30 Virtuelle “after work(shop) party”